La institució del Defensor del Pueblo com a alt comissionat de les Corts Generals per a la defensa dels drets constitucionals està constituïda per la titular de la institució, elegida pel Congrés dels Diputats i el Senat; l’adjunt primer i l’adjunta segona, designats per la defensora prèvia conformitat de les Corts Generals; el secretari general, nomenat lliurement per la defensora (funcionari públic), i el personal al servei de la institució.

El Defensor del Pueblo té el seu propi personal, seleccionat lliurement per aquest d’acord amb els principis de mèrit i capacitat, procurant donar prioritat als funcionaris públics (article 31.3 del Reglament d’organització i funcionament del Defensor del Pueblo, aprovat per les Meses del Congrés dels Diputats i del Senat).

El personal al servei del Defensor del Pueblo per al 2016 està format per 172 persones.

En la institució presta el seu servei personal d’altres organismes públics: la seguretat i custòdia de les seus està encarregada al Cos Nacional de Policia, els vehicles oficials disposen de conductors del Parc Mòbil de l’Estat i hi ha una oficina de la Sociedad Estatal Correos y Telégrafos oberta al públic.



Personal Tècnic

  • Virseda Barca, Francisco (Director del Cabinet)
  • Comas-Mata Mira, Carmen (Relacions Internacionals)
  • Pastor Alfonso, Mª José (Tècnic Coordinador)
  • Lambea Huici
  • Álvarez-Montalvo Pérez-Pallarés, Marta (Comunicación)
  • Nuño del Campo, Laura (Comunicación)

Personal Administratiu

  • Beca Soto, María
  • Montalvo de la Cruz, Beatriz
  • Pérez Ortiz, Mª Ely

Secretaria

  • Daza Moreno, Mª Teresa
  • Barrero Herrera, Paloma
  • Sánchez Oller, María Azucena

Personal Tècnic

  • Martínez García, Bartolomé José (Cap de la Unitat)
  • Darrias de las Heras, Almudena
  • Martín Honrubia, Silvia
  • Monterroso Barrero, Rocío
  • Muñoz Faraldo, Antonio
  • Pino Gamero, Esther
  • Secretaria

  • Avizanda Cuesta, Nieves Montserrat
  • Hernández Moya, Sergio

Personal Tècnic

  • Virseda Barca, Francisco (Cap del Gabinet)

Secretaria

  • Demaría Casanovas, Cristina
  • Pérez Ortiz, Ely

Personal Tècnic

  • Feltrer Rambaud, Loreto (Cap d'àrea)
  • Álvaro Caballero, Mª Cruz
  • Arteaga Álvarez, Saioa
  • Gómez Muñiz, Belén
  • Lence Reija, Carmen
  • Muñoz Sánchez, Ana Mª
  • Reina Carrilero, Ascensión
  • Villaamil Ibáñez, Mª Teresa
  • Yllera de la Concha, Itziar

Secretaria

  • Blasco Moreno, Fermín
  • García Avizanda, Víctor Gabriel
  • Molina Cuevas, Mª Teresa
  • López Muriana, Joaquín
  • Rodríguez Alonso, Rosa

Personal Tècnic

  • Baena Pinedo, Pedro (Cap d'àrea)
  • Mellado Ferreiro, Lorena
  • Orland Palazuelos, Mª Elena
  • Peña Moya, Prudencio
  • Reguilón Campano, Andrés
  • Sánchez Martínez, Susana
  • Zapatero Miguel, Dolores

Secretaria

  • Bermúdez de Castro Rosillo, María
  • Foronda Fernández, Mª Paloma
  • Marroquín Mochales, Mª José
  • Pastor López, Mª Nieves

Personal Tècnic

  • Arce Jiménez, Elena (Cap d'àrea)
  • Candil Galán, Clara Yolanda
  • Carballo Martínez, Gerardo
  • Domingo Pla, Adelina
  • Fontecilla Rodríguez, Francisco José
  • Gutiérrez Egea, Rufino Salvador
  • Magariños Munar, Joaquín
  • Relaño Pastor, Eugenia

Secretaria

  • Gómez Amezcua, Tatiana
  • Olivas de la Torre, Mª José
  • Saeta Cotillo, Mercedes
  • Soriano López, Juan Antonio

Personal Tècnic

  • Kindelán Bustelo, Marta Isabel (Cap del Gabinet)

Secretaria

  • Díaz Abades, Ana Cristina
  • García Ávila, Mª Luisa

Personal Tècnic

  • Jiménez Rodríguez, Andrés (Cap d'àrea)
  • Burguera Garcías, Mª Magdalena
  • Cercas Domínguez, Purificación
  • Herrero Camps, Fernando
  • Lambea Huici, Fernando
  • Marín Rodríguez, Mª Carmen
  • Olmo Hervás, Santiago
  • Pajares Cava de Llano, Ana Mª
  • Paz Bolufer, Silvia

Secretaria

  • Barrera Plaza, Mª Blanca
  • Canino de la Insua, Antonio José
  • Martín Galiano, Patricia
  • Ramiro Regueira, Mª Pilar
  • Toca Abril, Mª del Mar

Personal Tècnic

  • Kindelán Bustelo, Marta Isabel (Cap d'àrea)
  • Alcalá-Santaella Oria de Rueda, Rocío
  • Cañadas Pérez-Ugena, Cristina
  • Cisneros Etayo, Luis
  • Cobos Giménez, Clara de los
  • Gamallo Chicano, Ana del Carmen
  • Javaloyes López, Mª José
  • Muguruza Trueba, Rafael

Secretaria

  • Alau Zubiburu, Enrique
  • González Morales, María Aurelia
  • Martínez Martín, Susana
  • Rivero Rivas, Mª Carmen
  • Uranga Renedo, Begoña

Personal Tècnic

  • Trillo Álvarez, Joaquín (Cap d'àrea)
  • González Esteso, Mª Ángeles
  • Lucas Fernández, Mª Elena
  • Mozo Weisz, Pablo
  • Niño Ráez, Eusebio Máximo
  • Torres Soto, Almudena de
  • Siso García, Teresa

Secretaria

  • Blasco Moreno, Ángeles
  • Callejo Callejo, Julia
  • Muñoz Montiel, Isabel
  • Saeta Cotillo, Mª Lourdes

Secretaria

  • Escrihuela Fernández, Sonia
  • López Rodríguez, Mª Jesús

Personal Tècnic

  • Ruiz Palomo, Azucena (Cap d'àrea)
  • Pulido Pulido, Lourdes

Personal administratiu

  • León García,Juana
  • López de Lizaga Martínez, José Antonio

Personal Tècnic

  • Núñez Núñez, José (Cap d'àrea)
  • Álvarez Jimeno, Fernando
  • Antona Montoro, Mª Paz
  • Felices Olmeda, Blanca
  • García Cristóbal, Isabel
  • González Gómez, Ana
  • Ortiz Bru, Carmen Paloma
  • Rodríguez Maroto, Josefa
  • Vidal-Pardo Pardo, Francisco

Personal administratiu

  • Crespo Quilón, Miguel
  • Dávila Pinedo, Paloma
  • García Huertas, Alfonso Antonio
  • García Ruiz de Huidobro, Mª José
  • López Macarro, Rosa Mª
  • López Rodríguez, Esperanza
  • Martínez Terol, Emilia
  • Navas Sepúlveda, Caridad
  • Rodríguez Bonilla, Mª del Carmen
  • Ruiz López, David
  • Torres Fernández, Pedro Daniel

Subalterns

  • Arco Felices, Agustín del
  • Barba Ruf, Rocío
  • Briz Aldana, Mario
  • Cañizares Baena, Josefa
  • Garay Grossocordón, María Lina
  • García Nieto, Tomás
  • Lauder López, Milagros
  • León Lima, Ángela
  • Mena Regadón, Mª Josefa
  • Molina Rodríguez, Alejandro Iván
  • Muslera Pavón, Javier
  • Pablo Ortiz, Fco. Javier de
  • Pérez Rodrigo, Jorge
  • Roa Cilla, Álvaro
  • Romeral Fernández, David
  • Sánchez Cuadrado, Julián

Personal Tècnic

  • García Atanes, Francisco (Cap d'àrea)
  • Simal Gándara, Juan (Coordinator Técnic)
  • Bordes García, Araceli
  • García Álvarez, Juan Carlos
  • García Carrasco, Sonia
  • González de Prado, Raúl
  • Iglesias Cerquella, Gonzalo
  • Malpica Sánchez, Julio
  • Martínez Rivas, Mª del Carmen
  • Rodríguez Albarrán, Javier

Subalterns

  • Álvarez Puga, Samuel
  • López Pulido, Luis María
  • Nogal Rozas, Vicente
  • Otero Arconada, Antonio

Subalterns

  • Jiménez Tasende, Ismael
  • Ruiz Palomo, Francisco Javier

Personal Tècnic

  • Mora Lladó, Antonio (Cap de sevei)
  • Cuenca Menéndez, Eva Mª
  • Lozano Pérez, Mª Pilar
  • Molina Arranz, Visitación

Personal administratiu

  • Arroyo Camacho, Álvaro
  • Simón Callejo, Alberto